Farver og Retro Lamper

Dette indlæg handler om farver og retro lamper. Både om hvilke farver du kan finde dine retro lamper i, men også lidt om hvad de forskellige farver betyder.
Nå, men lad os tage dem fra en ende af.

Hvilke farver kan man få retro lamper i?

Retro lamper kommer først og fremmest i de typiske retro farver. Tænk tilbage på firserne og 70’erne. Hvordan så der ud der? Hvis du svarer brun og orange er du ikke helt ved siden af (de havde selvfølgelig også flere farver dengang – det kan vi bare ikke huske i dag).
Det betyder altså at retro lamper i stor stil kommer i disse, lidt – ville nogle mene – kedelige farver som vi egentlig er meget glade for at være sluppet af med (i hvert fald den brune). Der er dog håb forude hvis du gerne vil have andet end brun og stadig have en original lampe.

Pangfarver kommer til redning

Firserne var jo også pang-farvernes årti, og derfor er der selvfølgelig også produceret lamper i alskens mere eller minde gyselige farver. Det er ikke kønt det meste af det, men nogle gange rammer sådan en pangfarve altså lige plet. Og hey – smag og behag er jo forskellige, og hvis du synes at en pang-tyrkis lampe er det fedeste, så er det da det du skal gå efter at finde.

De ovenstående farver er mest dem man finder på de originale retro lamper, altså dem der er blevet produceret og brugt for en 30-40 år siden. Dem finder du normalt ved at gå på loppemarkeder, eller ved at kigge på den blå avis. Disse to steder kan man ofte gøre et kup, og er du heldig så finder du en lampe i lige præcis den farve du gerne vil have.

Lidt mere afdæmpet

Mange vil gerne have en retro lampe der er lidt mere afdæmpet i farverne. Brun er selvfølgelig ret afdæmpet, men på den ikke så stilede måde, i dag er vi jo meget til sort eller hvid. Sorte lamper specielt kan man godt være heldig at finde på loppemarkeder eller ved søgning på dba, men især de hvide retro lamper skal man kigge længe efter. Her er der desværre ingen anden udvej end at du bliver nødt til at gå åp kompromis og købe en uoriginal retro lampe. Det vil sige en lampe som godt nok ligner en retro lampe, men som er produceret nu og her. Du kan kigge på retro lampe siden retrolamper.dk for at se helt præcist hvad vi mener med nye retro lamper.
Det behøver i virkeligheden ikke være en dårlig ting at købe sådan en uoriginal lampe. Selvfølgelig er der noget specielt og lidt sejt ved at have en lampe der er 40 år gammel, men lamper i dag er produceret meget mere miljørigtigt, du har en garanti på dit køb, lampen er i bedre stand, og så er den også meget billigere. Så hvis det er designet du kigger efter mere end bare det at den er gammel så kan du altså godt overveje at købe en uoriginal retro lampe og få alle fordelene med oven i købet.
Nå, men du blev jo også lovet lidt info om de forskellige farver, så det kommer her. Vi starter med en farve som slet ikke er blevet nævnt endnu:

Gul. Gul er skammens farve, og er ikke en farve man normalt ville lave lamper i. Faktisk bør man som udgangspunkt undgå det, da gul i den grad signalerer skam, og altså ikke er noget man har lyst til at have stående. Vælg i stedet en lampe i rød, grøn eller blå.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *