Den tøjmæssige klassiker – de sorte strømper

I dag skal vi kigge på en af de klassiske emner inden for tøjdesign, nemlig de sorte strømper. En klassiker uden lige, og en beklædningsstykke som igen og igen bliver ved med at begejstre. Vi dykker ned i det…

Hvad er en sort strømpe?

Det kan næsten lyde lidt underligt at stille det spørgsmål, for alle ved da hvad en sort strømpe er, men ikke desto mindre er der stor forskel på de mange forskellige slags sorte strømper der findes derude.

Den klassiske sorte strømpe er helt sort, og det har givet nogle problemer når det kommer til vask. For lad os sige at du har købt 10 forskellige varianter af sorte sokker og vælger at vaske dem alle sammen på samme tid. Så bliver det meget besværligt at finde ud af hvilke strømper der hører sammen, og så ender man med sådan noget underligt noget hvor man godt nok har to par sorte strømper på, men hvor de ikke rigtig er af samme model så det føles lidt underligt.

Derfor er der med den nye generation af sorte strømper sket det at man er begyndt at lave små mærker på strømperne, sådan at man kan se hvilke par der hører sammen. Det kan f.eks. vær en farvet kant oppe på toppen af strømpen. Så kan man se at blå hører sammen med blå, rød med rød osv. Det gør selvfølgelig at strømpen ikke er 100 procent sort, men det går nok.

Det kan også være et lille mærke der sidder nede omkring anklen, en lille firkant eller noget i den stil.

Der findes også utrolig mange forskellige modeller og kvaliteter af sorte strømper. Det kan være fra de aller billigste som kun holder én gang (sådan en slags brug og smid væk strømper – smart til dem der hader at vaske) til dyre sorte silkestrømper som skal håndvaskes. Mulighederne er uendelige.

Hvor køber man dem?

Det nemmeste er at gå ind på nettet og finde en butik der sælger strømper, og så se om ikke de har et godt tilbud på strømperne. Det har de som regel, og så slipper du for besværet med at skulle ud af huset.

Skal du bruge mange sorte strømper kan man også nogle steder finde dem på abonnementsordning, så bliver de automatisk sendt til dig og du slipper for at skulle foretage dig yderligere. Skal du bruge dem her og nu kan du også gå ned til den lokale tøjmand, og så sørger han for resten.

Hvordan vasker man sorte strømper?

Det kommer lidt an på hvilken type strømper der er tale om. Der kan jo være sådanne silkestrømper som man skal passe særlig godt på, eller andre former for materialer som man skal være lidt påpasselig med, men ellers skal du fleste sorte strømper bare vaskes i vaskemaskinen.

Hvor mange grader de skal vaskes på er et sted hvor der er en rigtig god debat i gang. På den ene fløj står der dem der siger at strømperne selvfølgelig skal vaskes ved 60 grader hvis de skal blive rigtig rene, og at det er ulækkert at vaske dem ved mindre.

På den anden side står producenterne der skriver at strømperne kan holde til 40 grader, og vasker man dem ved mere end det bliver de hurtigere slidt. Hvad du vælger at gøre er op til dig, men hellere have rene strømper der går hurtigere i stykker end beskidte strømper der holder lang tid.

Det var vores artikel om sorte strømper, og vi håber at du er blevet klogere både på hvad den sorte strømpe er, hvorfor den er så god, og hvordan du får fat i en på den bedste og billigste måde.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *