Sådan fornyr du din bolig

Ligesom vores tøj er boligindretning utrolig personlig og udtryksfuld. Vores bolig siger utrolig meget om, hvem vi er. Følger du alle nye boligtrends, ender din bolig dog med at fremstå lidt upersonlig. Din bolig er sikker meget stilfuld, men måske også lidt kedelig og forudsigelig? Derudover er det dyrt at følge alle nye trends. Faktisk kræver det ikke meget for at gøre din bolig mere personlig – uden at gå på kompromis med stil. Her får du 3 tips til at forny din bolig. Det koster ikke alverden. Så find din kreative side frem og gør klar til fornyelse.

Bryd de hvide flader med et par farver

Boligmoden har i mange år budt på hvide væge og neutrale farver. Det er stadig et godt princip, da hvide flader skaber lys og luft i rummet. Det risikerer dog også at blive lidt kedeligt og upersonligt. Er dit hjem meget hvidt og minimalistik, kan du med fordel eksperimentere lidt med farver. For at holde et klassisk look kan du vælge én farve i hvert rum. Du kan tilføje puder, tæpper og nips i denne farve. Du kan også vælge at indføre få elementer i flere farver. Prøv for eksempel at male din egen pude med tekstilfarver. Det er et sjovt projekt til efteråret. Du er også sikker på, at ingen andre har en pude magen til.

Lys, lys og mere lys

Lyskilder er ligesom hvide væge med til at skabe luft i et rum. Lys skaber dybde i rummet og tilfører en intim stemning. Et mørkt rummer virker nemlig mindre. En god huskeregel er at indrette sig med blomster om sommeren og lys om vinteren. Især levende lys er med til at give en god stemning i vinterhalvåret. Du kan også skabe mere lys i et rum med et spejl. Et spejl reflektere lyset fra rummet og er med til at skabe mere dybde. Placer derfor gerne spejlet over for en lyskilde. Det kan være med til at give din bolig et nyt udtryk.

Planter tilfører også farve

Grønne planter er en tredje måde at tilfører både lidt farve og personlighed til din bolig. Grøn er et flot modspil til hvid. Desuden virker grønne planter ikke lige så voldsomme som andre farver. Holder du dig til grønne stueplanter, kan du nemt kombinerer dem i det uendelige. Instagram er fyldt med billeder af grønne planter af alle mulige slags. Du kan for eksempel hænge bregner eller vedbænd fra loftet. Det skaber en flot rumfornemmelse. En stor palme eller et stort figentræ kan også give din stue et helt nyt look. Kaktusser eller sukkulenter er også virkelig populære – og så kræver de kun minimal pleje! De grønne planter skaber ikke bare nyt liv i din indretning. De hjælper også positivt på indeklimaet. Mange er også begyndt at få øjnene op for planters gavnlige effekt på helbredet. Det gælder for eksempel hamp eller cannabisolie, der hjælper mange med kroniske smerter. Du kan læse meget mere om dens gavnlige effekt på https://lovlig-cannabis.dk/.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *