Hvorfor du burde købe en moskusdyne

Jagten på den perfekte dyne kan være lang og svær, specielt hvis du ikke kommer godt fra start. Billige dyner kan give mange problemer, men der er heller ikke nogen garanti for, at en dyrere dyne er en bedre dyne. Her får du en forklaring på, hvorfor moskusdyner, dvs. dyner lavet af de fineste dun fra moskusænder, er et rigtig fornuftigt sted at starte jagten på den perfekte dyne.

Fordelene ved moskusdyner

Moskusdyner er højkvalitetsdyner til en fair pris. De har altid det vi kalder en bæreevne på 11 på en skala, der kun går til 13. Kun gåsedunsdyner kan nå op på bæreevne 13, men de er også langt dyrere end moskusdyner. Kvalitet og pris går her hånd i hånd.

Den store fordel ved at investere i en moskusdyne, er at den sagtens kan holde i op til 15 år, hvis du passer den godt, dvs. ryster den jævnligt, allerhelst dagligt og vasker den efter anvisningerne.

Kvaliteten i moskusdyner er til at føle og mærke på. Dynen er generelt tung og falder tæt ned om kroppen mens du sover og sikrer dermed høj komfort og god isolation. Moskusdunene har en fantastisk evne til at transportere fugt og sved, så du ikke bliver klam i løbet af natten. Dynerne dertil både som sommer-, vinter- eller helårsdyner.

Typer af moskusdyner

Generelt betegnes en moskusdyne som en lun dyne. På grund af dynens høje kvalitet, er det udelukkende vægten på fyldet, der afgør hvor varm dynen er. En helårsmoskusdyne indeholder mellem 500 og 600 gram dun og vil være fin til de fleste mennesker, der normalt kan bruge den samme dyne det meste eller hele året.

Har du tendens til at ligge og fryse, skal du måske have en vintermoskusdyne, der indeholder hele 800 gram dun. Dynen er ekstra varm og du vil nok opleve at skulle skifte til en sommerdyne i det varme halvår. Sommermoskusdynen indeholder kun 250-300 gram dun og er en fin investering, hvis din almindelige dyne bliver for varm. Typisk koster en sommerdyne med moskusdun ikke mere end mellem 500 og 100 kroner og holder sagtens de 10 til 15 år.

Ud over mængden af dun, kan du også kigge på type af betræk. Her findes flere forskellige typer i flere kvalitetsniveauer og prisklasser. De billigste dyner er betrukket med bomuldscambric 40/40, mens de bedste er betrukket med bomuldssatin 110/110.

Køb fra danske producenter

Når du vælger din dyne, er det vigtigt at du køber fra danske producenter. Ikke kun fordi de danske mærker er i samme prisleje som de udenlandske, men fordi du på danske produkter kan tjekke mærkningerne. Danske producenter vurderes efter flere og højere krav end de fleste udenlandske producenter. Du er dermed sikret den højeste kvalitet og samtidig får du produkter produceret med dyrevelfærd i højsædet.

I Danmark plukkes fjerene fra dyr i slagteindustrien, mens man mange steder i udlandet plukker fjerene direkte fra levende ænder. Sidst, men ikke mindst, er du sikker på at få en allergivenlig dyne, som vi kun kan garantere med Danske produkter.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *