Husk dig selv

Den moderne kvinde føler sig tit fanget i en dum cirkel, hvor hun styrter rundt, for at nå det hele og gøre alle tilfredse. Tiden er inde til at bryde dette mønster og i stedet finde ro med sig selv og ikke slå større brød op, end det faktisk er muligt at bage. Familie og job skal fylde, men der skal også være plads til dig, hvis du skal være en god partner, mor, medarbejder, veninde, datter o.s.v.

Glem aldrig dig selv, vær din egen bedste ven og pas godt på dig. Det lyder måske som store ord, men hvis du ikke er i balance, hvordan skal du så kunne overkomme at være der 100 % for andre, når de har brug for dig?

Find eller kreer den nødvendige uforstyrrede tid til dig selv. Den burde kunne kiles ind i hverdagen og kan den ikke det, så er den så meget desto mere nødvendig, at gøre en indsats for at skabe. Her kan et wellness ophold over en weekend eller et par fridage være fremragende.

Et wellness ophold styrker og inspirerer

Træk stikket ud og tag afsted på et Wellness ophold. Det er en luksus, som alle bør unde sig selv og faktisk koster det ikke ret meget, hverken i Danmark eller udlandet, når man holder det store udbytte, må får ud af sådan en tur for øje. Tit er der også fine pakketilbud, der inkluderer både behandlinger og spisning, som er værd at benytte sig af. Her kan du få slappet af og blive forkælet i smukke rammer, enten alene eller sammen med din bedste veninde eller flere.

Ro og ren nydelse, er alt hvad et wellness ophold drejer sig om. Alt handler om dig og dit velbefindende og du får god tid til at læse, tænke gode tanker og snakke med din rejsefælle. Når du igen vender hjem til hverdagens travle rytme, vil du have en helt ny energi og måske også et andet syn på tingene, fordi du er blevet inspireret og har mærket, hvor godt det gør dig, både at pleje dig selv og være lidt alene.

Lav en plan og undgå stress

Det er sundt, at tage sit liv løbende op til revision. Det kan være en fin øvelse at prøve på et wellness ophold eller bagefter, at stoppe op og se det hele lidt fra oven. Hvor står du selv i det hele? Har du det godt? Skal noget forandres? Noter plusser og minusser. Skriv alle idéer og tanker ned, – også de løse. Tænk i løsninger og lav en plan for dit gode liv. Måske er det bare små forandringer der skal afprøves, eller også må der mere drastiske ændringer til. Det kan være du skal gå ned i arbejdstid, låne penge nu, sige farvel til mennesker der dræner dig for energi eller noget andet, du måske har kredset om længe. Husk, at alle store forandringer starter i det små og først og fremmes kræver det, at du finder den nødvendige ro og balance, som skal til.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *