Sådan sparer du penge på dit iPad Cover

Efter at have været ude at bruge penge på en iPad (som i øvrigt er alle pengene værd, ingen tvivl om det), kan det være fristende at se om ikke man kan spare lidt penge på coveret. Man skal jo have det, det er der ikke så meget tvivl om, men hvis man kan få et der ikke koster en formue er det jo meget rart – du får her et par gode tricks til hvordan man gør:

Køb det brugt

Det kan jo være at du kan være heldig at finde et godt brugt iPad cover inde på den blå avis. Det behøver ikke nødvendigvis være at der er noget i vejen siden at det bliver solgt derinde, men det kan være personen bare har et iPad cover i overskud som han eller hun gerne vil af med. Måske har personen fået to eksemplarer i gave og vil nu gerne bytte det ene. Eller det kan være at han eller hun er blevet træt at det som han/hun havde før og nu har købt et i en anden farve og derfor sælger det gamle. Eller det kan være at han havde glemt at tage coveret på og er kommet til at ødelægge sin iPad og derfor ikke har noget at bruge et cover til mere. Eller måske har han været på ferie i udlandet og har fundet et billigt cover dernede som han nu hellere vil bruge. Muligheder er der i hvert fald nok af, og det er bestemt en helt reel mulighed at købe dit cover brugt hvis du gerne vil spare lidt ekstra.

Undersøg på nettet

Det er så rart med internettet at man kan undersøge og sammenligne alting. Og det gælder selvfølgelig også iPad Covers. Der findes sider som iPhoneLuppen der lever af at skrive artikler om iPhones og iPads, og herunder også af at sammenligne priser.

Hvis du allerede ved hvilket cover du gerne vil have er det jo bare om at gå ind på iPhoneluppen eller ind på Google og se hvilke priser du kan finde på det og så bare købe det billigste sted, men ved du endnu ikke hvilket iPad Cover du gerne vil have kan du også kigge på denne liste og så her se hvad for nogle forskellige muligheder man har.

Kan man ikke bare lade være med at købe et iPad cover?

Det kunne da også være en løsning kunne det ikke det? Nu har du brugt så mange penge på din iPad, kan du så ikke bare lade være med at købe det der cover? Så har man da i hvert fald sparet de penge.

Men det er bare en rigtig dårlig løsning, for selvfølgelig har du brug for et cover til din iPad hvis den skal holde i mere end en uge. Ipaden er slet ikke designet til at kunne blive brugt uden en eller anden form for cover – jo den kan måske godt blive brugt på et eller andet designerkontor i Californien hvor det eneste den skal er at ligge på skrivebordet. Det kan den nok godt lige klare, men sådan rigtigt at blive brugt, blive brugt på den måde som man gør ude i den virkelige verden, det kan den ikke klarer uden at den har et godt solidt cover rundt om sig.

Tænk bare på hvordan du ville transportere den. I tasken? Så skal den have et cover så de andre ting der ligger i tasken ikke ridser den. På bilsædet? Så skal du i hvert fald ikke bremse op, så ryger den ned på gulvet. Nej, et cover har man brug for.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *