Overnat udenfor med et EXPED liggeunderlag

Er du outdoor-typen, der søger ud i det blå, når du har brug for en pause fra hverdagen, så sætter du nok stor pris på det, som naturen kan give dig. Det er friheden, det simple liv og det, at der er meget højt til loftet.

At klare dig med meget lidt og det gennemførte minimalistiske liv kan give dig et tiltrængt break fra hverdagens rutiner og krav. Det kan også give dig en form for meditativ oplevelse, når du er overladt til dig selv og dine egne tanker, hvor du ikke bliver forstyrret af andet eller af andre.

Et boost til dit travle liv

At holde sådan en bevidst pause fra det hele kan give dig god energi og dermed fornyede kræfter. Det er ikke sikkert, at målet er at lave om på noget som helst, men bare det at være væk og i kontakt med dine indre tanker og med naturens kræfter kan give dig meget.

Det kan også godt være, at du kommer på afstand fra din hverdag og kan se mere klart. Måske får du øje på noget, som skal justeres, eller noget der skal laves helt om på i dit liv. Det er meget sundt at komme lidt op i metaplan i forhold til dit liv. Det kan måske være med til at forhindre, at du løber surt i det. Måske får du øje på, at dit liv er lige præcis, som du gerne vil have det.

Uanset hvad så giver det både ro og god energi at tage et par dage eller mere ud i det blå og komme på god afstand af det hele.

Hvor skal du tage hen?

For nogle outdoor-typer kan det ikke blive primitivt nok. Andre foretrækker en vis grad af komfort. Nogle foretrækker at tage alene af sted og meget langt væk fra alting. Andre vælger en shelterplads eller en campingplads. Nogle tager af sted uden noget som helst, andre medbringer telt, liggeunderlag, trangia, gps, vand og mad.

Du kan vandre, eller du kan cykle, og du kan have mere eller mindre oppakning med.

Er du mindre erfaren i overlevelsesture, så bør du nok vælge et overnatningssted under forholdsvis trygge forhold. Er du hardcore outdoor freak, så må du af sted til Nordnorge eller Grønland for at prøve dig selv af.

Der er mange måder, du kan tage afsted på, og der er mange niveauer for primitivitet.

Medbring et liggeunderlag fra EXPED

Hvis du ikke foretrækker at ligge direkte på jorden med blade og mos som underlag, så kan du med fordel medbringe et liggeunderlag. De findes i mange varianter. Et af de bedste mærker på markedet er EXPED. De har mange forskellige oppustelige liggeunderlag i deres sortiment.

De fås i forskellige størrelser og højder, men de er alle sammen meget lette, og fylder minimalt, når de er rullet sammen. De er også nemme både at få pustet op og at tømme for luft igen.

Det gør dem helt ideelle til ture ud i naturen, hvor det gælder om at pakke så fornuftigt og så kompakt som muligt. Med et komfortabelt liggeunderlag behøver du ikke meget andet.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *