Køb hoptimister på nettet og brugt

Den klassiske pyntegenstand, hoptimisten, havde sin første storhedstid i slut 60’erne og starten af 70’erne. Den hoppende lille figur var populær i mange danske hjem i disse år. Populariteten dalede dog hurtigt og man tog den lille fyr ud af produktion i midten af 70’erne. Lige nu oplever hoptimisten endnu en storhedstid, hvor den lille hoppende fyr endnu engang er populær i de danske hjem. Siden første produktionsomgang er der sket meget. Der er kommet et hav af forskellige specialudgaver og den lille hoppende figur laves nu i forskellige materialer. Der er altså sket meget siden første gang danskerne havde den stående i deres hjem. En ting er dog sikkert, de er populære som aldrig før. Hvis du vil læse mere om hoptimistens spændende historie kan du klikke ind på Wiki og læse mere.

Mange forskellige udgaver af hoptimisten

Den klassiske udgave af hoptimisten fra 70’erne var lavet af plastic og kom i et hav af forskellige farver. Denne tradition har man valgt at føre videre, men man skulle også forny sig på en eller anden måde. Hoptimisten bliver derfor løbende introduceret i forskellige special udgaver. Du kan nu købe en studenter hoptimist, som har en fin blå hue på eller en rød hue. Denne hoptimist findes i en stor og en lille udgave, rød eller blå og med rød eller blå hue. På den måde kan man personliggøre sit køb af hoptimist

Hoptimisterne findes nu også i en juleudgave og en påskeudgave. Julehoptimisterne findes både som figurer og som julekugler. Du kan købe en fin julekugle, der ligner et rensdyr, men stadig er udført i det klassiske hoptimist design. I samme serie findes en julemandshoptimist og en sød snemandshoptimist. Påskehoptimisterne fører det klassiske design videre, men her er der tilføjes detaljer, så hoptimisterne ligner får, kaniner og kyllinger. Så hvis du elsker påske og jul, og samtidig elsker at pynte op i disse højtider, så er det disse fine specialudgaver af hoptimisterne du skal have fat i.

Køb hoptimister brugt

Hoptimisterne kan købes i alle isenkræmmere, både på nettet og i de fysiske butikker. Her kan du være heldig at opleve at de kører med tilbud. Hvis du ønsker at spare flere penge på køb af hoptimister, kan du overveje at finde dem brugt. De originale hoptimister fra 70’erne er ikke billigere at købe brugt, tværtimod. Det er hoptimisterne fra i dag, du med fordel kan købe brugt og dermed spare penge. Det er forskelligt hvor du skal lede henne. Start med at kigge på de forskellige køb/salg af brugte ting på nettet. Dette er en nem og overskuelig måde at gøre det på. Hvis du vil have en oplevelse ud af det, skal du ud og besøge loppemarkeder rundt omkring i landet. Her skal du dog have øjnene godt åbne, da det kan være uoverskueligt og svært at spotte de gode ting blandt alt skramlet. Du kan dog være heldig at finde et eksemplar i perfekt stand og oven i købet til billige penge.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *