Hvad er forskellen på at investere i aktier og i kryptovalutaer?

Der er mange, der har svært ved at finde rundt i de mange investeringer, man kan gøre sig – og det især, hvis der er tale om dem der er lidt mere uhåndgribelige, end det gør sig gældende med for eksempel boliger, biler eller andet materielt. Derfor er der flere, der ikke helt kan afklare, hvad forskellen rent faktisk er, når det kommer til at investere i enten aktier eller kryptovalutaer.

Det er dog noget, som vi vil forsøge at gøre mere forståeligt herunder. Læs derfor med og bliv måske klogere på den næste store investering, som du bør gøre dig.

Et stykke papir af værdi

En aktie er i bund og grund et stykke papir af værdi eller det, som der kaldes for et værdipapir. Og det er dette stykke papir, der viser, at du som en investor har en ejerandel i et hvilket som helst selskab. Det vil sige, at det er det der gør sig til medejer, hvorfor du får retten til at få del i selskabets overskud og det eventuelle udbytte, som der måtte herske.

Du køber en andel i et selskab

Det betyder, at du køber en aktie, og når du gør det, køber du rent faktisk en lille andel i et selskab, som har udstedt aktien. Du skal dog være opmærksom på, at selvom du har en eller flere aktier i et børsnoteret selskab, så har du ikke indflydelse på den daglige drift. Noget du dog har er én stemme pr. aktie til at vælge, hvem der skal sidde i den givne bestyrelse.

Der er store risikoer forbundet med aktier

Og skulle det ske, at et selskab går konkurs, er du som investor en af de sidste, der får dine penge tilbage. Derfor er der også ofte store risikomomenter involveret ved en investering i aktier. Derfor er der mange, der vælger at sprede sine aktier ud over flere investeringer for ikke at risikere at miste hele formuen.

Den digitale form for valuta

Kryptovaluta er en digital form for valuta, der fungerer uafhængigt af både banker og regninger. Og ligesom det gør sig gældende med almindelige fysiske valutaer og aktier, kan man handle med kryptovalutaer og spekulere i deres værdi.

Fremtiden er Bitcoin Future

Der findes over 1500 forskellige former for kryptovalutaer, og det er et tal, der altid er i stigende vækst. Blandt de mest populære kan for eksempel Altcin, Litecoin og Bitcoin lige såvel som Bitcoing Future nævnes. Fælles for dem alle er, at de bliver forhandlet i det, som der kaldes for cryptocoins på online børser rundt omkring i verden.

Sørg for en generel sikkerhed

Der er dog den ulempe, at cryptocoins er anonyme, og det betyder, at du ikke har noget bevis for dem, hvis det sker, at du en dag mister dem af den ene eller den anden grund. Derfor er det ekstremt vigtigt at huske på sikkerheden undervejs. Det kan blandt andet sikres med en generel sikkerhed på en PC.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *