Hjem kære hjem

I sydens sol lever folk ude på pladserne. Her i det kolde nord, vil vi hellere være indendørs, i hvert fald det meste af året. Derfor går vi danskere højt op i indretningen af boligen og dens indretning, både når det handler om vores egne hjem og andres. Der findes adskillige boligmagasiner på kioskernes hylder, fyldt med tips og idéer til, hvordan vi bedst for os indrettet moderne og praktisk. På tv er der også flere programmer end nogensinde, hvor vi får et kig ind i både helt almindelige og ganske specielle hjem, der kan inspirerer. Har du ikke allerede set nogle af disse, så gå på dr.dk, en dag hvor du har tid og få via programmerne på denne side et indtryk af, hvordan andre bor og lever med nyt design, arvefund og masser af personlighed.

En bolig kan indrettes på så mange forskellige måder, tendenserne skifter hele tiden, men udgangspunktet er altid det samme, nemlig den særlige skandinaviske og enkle stil, som vi alle er vokset op med og som vi er så berømte for i resten af Verden.

Boligindretning – en hobby for alle!

Det er de færreste danskere, der ikke har boligindretning som deres hobby. Uanset køn og alder, så ønsker alle, at bo pænt og have et hjem, hvor man gerne inviterer gæster. Boligens størrelse betyder ikke så meget, så længe den er funktionelt og godt indrettet. I det sydlige Europa går man meget ud i fritiden, men her finder vi det mest naturligt og hyggeligt, at opholde os så meget som muligt hjemme. Vi har her samlet lidt forskellige forslag fra boligstylister, hvis du drømmer om at ændre dit hjem, men ikke helt ved, hvordan det kan gribes an.

Boligindretning, som hobby, kan dyrkes på mange niveauer og afhænger ikke af økonomien, hvis man er lidt kreativ. Loppefund og arvegods er hot og det kan sagtens kombineres med nye ting. Vil du gerne bo smukt, så tag udgangspunkt i de rammer du har til rådighed og overvej, hvordan de kan udnyttes bedst. Går du efter den nordiske enkelthed, så må der ikke være alt for meget nips og mange ting. Ryd grundigt op og sørg for gode opbevaringsmuligheder til alt. Små hjem kan med få tricks virke større, hvis man maler væggene hvide, lader så meget af gulvet være frit som muligt og anbringer et par spejle strategisk.

Små køb der gør en stor forskel

Hold dig til få gode møbler, der er rare at sidde i. Spar sammen til kvalitet, hvis det er muligt og køb gerne second hand designermøbler i træ, frem for billige discount møbler i laminat. Indretter man sig enkelt, så har man de bedste muligheder for at skabe forandringer og tilføre personlighed med dekoration og tilbehør. Puder, plaider, vaser og den slags kan nemt skiftes ud for rimelige penge og skaber hurtigt et nyt udtryk i tråd med tidens trends. Især billeder giver stemning, er der ikke råd til malerier, så se de mange forskellige plakater online, som er både billige og dekorative.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *