Fordele ved at drikke kaffe

Det dukker ofte op i nyhederne, at kaffe både er sundt og skadeligt. Danmark er det land i Europa med størst forbrug af kaffe, så bør vi være bange? Nej rent faktisk ikke – der er en lang række fordele som opvejer ulemperne ved at drikke kaffe. Der er nemlig et stort antal sygdomme og symptomer, som kaffe hjælper imod. Kaffe består nemlig af en kæmpe samling af biologiske stoffer, som har diverse effekter på den menneskelige krop. Stofferne er ikke blot til for at virke opkvikkende – rent faktisk så er koffeinen, som nok er det mest kendte stof i kaffe, kun 1-2% af indholdet i en kaffebønne! Det er kommet frem, at mange af de andre stoffer som udgør de resterende 98% har en masse andre sundhedsmæssige fordele.

Mindre risiko for hjertesvigt

  • Selvom kaffe som bekendt potentielt giver en smule øget blodtryk, så kan kaffe rent faktisk mindske risikoen for hjertesvigt. En moderat indtagelse af kaffe er blevet forbundet med en lavere risiko for hjertesygdomme. Det tyder på, at to kopper kaffe om dagen er nok, og kan give en kæmpe virkning i dette henseende.

Regelmæssigt forbrug af kaffe kan reducere risikoen for slagtilfælde med 25%

  • Det er ligeledes kommet frem, at risikoen af slagtilfælde samt hjerte-kar-sygdomme reduceres en hel del af et regelmæssigt forbrug af kaffe. Det siges, at én til tre kopper om dagen kan beskytte mod slagtilfælde.

Sukkersyge og vægttab

  • Forskere har fundet frem til, at et moderat forbrug af kaffe giver et bedre glukose-stofskifte. Et bedre stofskifte er ensbetydende med en lavere risiko for type 1 og 2 diabetes. Dette betyder altså, at kaffe kan være med til at fremme vægttab hos overvægtige og forhindre sukkersøge hos selvsamme gruppe.

Reduceret risiko for flere kræftformer

  • Ifølge forskere, så er der en forbindelse imellem at drikke et stort antal kopper af kaffe hver dag og en reduceret risiko for flere kræftformer. Fordelene er delvist opnået via kaffens store mængde af antioxidanter og andre sunde stoffer.

Demens og Parkinsons

  • Ny forskning viser, at kaffe ikke blot får os op om morgenen, men os giver en række varige effekter, når det kommer til den daglige velfærd, lidt ligesom man også kender det fra juice, hvor man også både får sundhedsmæssige fordele, vågner om morgenen og får øget velvære. Kaffen holder hjernen i gang og bremser ligeledes udviklingen af demens og parkinson sygdom.

Nedsat risiko for depression

  • Ja, det kan godt være at kaffen får dig til at vågne op om morgenen, men den gør dig faktisk også gladere! Kaffedrikkere har en betydeligt nedsat risiko for at udvikle en depression. Denne nedsættelse kan være helt ned til 20 % mindre end en ikke-kaffedrikker.

Kaffen har altså en lang række fordele, uden at vi rent faktisk tænker over det! Så husk at din daglige kaffe ikke blot er vigtig for at holde dig vågen på jobbet, den er også vigtig for din velvære. Kaffen er dog ikke nok for at forhindre alle de nævnte sygdomme og symptomer – det er ligeledes vigtigt at denne kombineres med en sund kost med masser af grøntsager og frugter i det daglige – så husk et æble før eller efter kaffen!

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

1 Comment

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *