En E-bog om low FODMAP diet kan gøre underværker for dig

Hvis du er en af de mennesker, der lider af irritabel tyktarm og prøvet stort set alt, kan low FODMAP diet være vejen frem for dig. Ydermere hvis du tit oplever luft i maven, kan denne kur være hensigtsmæssig for dig, da du vil opleve en stor forandring og ikke være nødt til at bekymre dig om luft i maven relateret til sociale sammenhænge. Tilmed hvis du blot oplever smerter og ubehag i maven, kan du ved at følge denne kur, opleve at der kommer ro i din mave efter blot 4-6 uger. Hvis du køber en e-bog om low-fodmap-diet, vil du få nogen forskellige værktøjer, så du bedst muligt kan komme i gang med denne kur på den bedst mulige måde. Først og fremmest vil der indgå vejledning, der udførligt beskriver hvordan du følger kuren. Derudover vil der indgå vejledning omkring, hvordan du bliver ved med at fortsætte med kuren – også når du oplever de meget svære perioder og hvordan du helt konkret kan spise dig en mave uden smerter og gener. Som et led i e-bogen medfølger der også fødevarelister, der deler de såkaldte FODMAPs ind i lister – dem med højt indhold af FODMAP, middel indhold og lav indhold af FODMAP. Derved gøres det let og ligetil at vælge de rigtige fødevarer, og undgå de mest uhensigtsmæssige fødevarer for din mave. Der medfølger også 10 opskrifter, der alle tager udgangspunkt i 10 danske, almindelige retter. Retterne er lavet ud fra et FODMAT-synspunkt og de kan derved bruges som inspiration til, hvordan man kan ændre sine egne yndlingsretter til at tage hensyn til indholdet af FODMAPs.

Hvordan beskrives low FODMAP diet og hvad gør det godt for?

Australske forskere har fundet frem til, at nogen kulhydrater indeholder de såkaldte FODMAPs, hvilket vil sige, at maven har svært ved at nedbryde dem. Særligt hvis man i forvejen har irritabel tyktarm. Der er ikke nogen gennemskueligt system i, hvilke fødevarer, der har et højt indhold af FODMAPs, derfor kan det være en ren jungle at finde ud af og det er ikke så enkelt endda, bare at undgå nogen specifikke fødevarer. Derfor følger der også fødevarelister med i e-bogen, som giver et overskueligt overblik over, hvilke fødevarer man skal undgå eller holde en pause fra og hvilke fødevarer, man sagtens kan spise uden at opleve ubehag og smerter i maven.

Hvilken effekt har kostplanen og hvad har den indflydelse på

Oprindeligt blev low FODMAPs diet udviklet til glutenallergikere, men man fandt ud af efter noget tid, at den også kunne fungere for folk med irritabel tyktarm og luft i maven. Man troede oprindeligt at irritabel tyktarm hang sammen med for meget alkohol, fed mad, koffein og gluten. Men australske forskere fandt midlertidig ud af, at irritabel tyktarm kan skyldes de såkaldte FODMAPs. Det som kendetegner FODMAPs er, at det er en bestemt form for kulhydrater og sukkerarter, som kroppen har meget svært ved at nedbryde. Derfor kan det være en god ide, at tage en pause fra de specifikke kulhydrater, der skaber problemerne. Ved at udelukke nogen af disse, vil man allerede efter en 4-6 uger, mærke en forskel. Derefter kan man så prøve at genindføre nogen af de udelukkede kulhydrater i kosten – men det er blot vigtigt at holde øje med, hvordan ens krop reagerer. Hvis den fortsætter med at reagerer negativt, kan det være en god ide at fortsætte udelukkelsen. Omvendt kan pausen fra de såkaldte FODMAPs medføre, at ens krop reagerer anderledes og bedre efter en pause. Man kan altså tale om, at kroppen har behov for en FODMAP-pause, hvilket denne e-bog kan hjælpe med.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *