Den største begynderfejl når det kommer til støvsuger tests

Som regel ser det sådan her ud: Du skal have en ny støvsuger, af den ene eller den anden grund. Måske er dig og din kæreste flyttet fra hinanden og hun har fået støvsugeren (det var alligevel også hende der brugte den mest), måske er mormors gamle model som du fik da du flyttede hjemmefra endelig gået i stykker, eller også er du omsider blevet træt af at betale alt for meget i el og have al for meget bøvl med en uduelig gammel støvsuger.

Nå, men du skal i hvert fald have en ny støvsuger, og hvad gør man så. Den største fejl man til at starte med kan begå er bare at gå ned i den første den bedste butik (i hvert fald er det den største fejl man kan begå medmindre man har penge nok, og er ligeglad med hvilken kvalitet støvsuger man får). Og hvordan kan det så være? Jo det skyldes at butikkerne er delt – de vil gerne hjælpe dig som forbruger, og de vil også gerne tjene så mange som muligt. Og de to ting går som regel ikke hånd i hånd.

Nu må du ikke misforstå. Medarbejderen nede i Elgiganten vil sikkert gøre sit for at du får den bedst model af dem han har, han tænker ikke på hvilken en der er bedst at sælge, men hvad der er bedst for dig (i hvert fald hvis han er en ordentlig medarbejder. Er han lidt doven tænker han nok bare mest på hvornår han har fri).

Men indkøberne fra Elgiganten (og alle de andre butikker for den sags skyld), de tænker rigtig meget over hvor de kan tjene flest penge.

Prissætning af sådan nogle ting er meget kompliceret, men det ender i hvert fald som regel ikke med at den bedste model får den skarpeste pris og bedste placering – så kunne man jo næsten lige så godt lade være med at sælge de andre modeller.

Så derfor – start ikke med at gå ned i en butik. I stedet skal du gå ind på internettet og begynde at læse støvsuger test. Men også her kan du risikere at lave en klassisk begynderfejl. Du har sikkert allerede gjort det, og du skal ikke være pinlig berørt over det, for det har de fleste af os. Men det som vi alle gør er kun at læse danske tests. Og det er en stor fejl, for så får man kun et lille indblik i hvilke modeller der er de bedste. Men også i Sverige og Tyskland laver de RIGTIG mange tests, mange flere end vi gør her i Danmark, så hvis man også tager de tests med får man et meget bedre blik ind i hvilken støvsuger der er den aller bedste. Og så stor forskel er der ikke på et gulv i Tyskland og et gulv i Danmark.

Men jeg snakker hverken tysk eller svensk siger du måske? Bare rolig, det behøver du heller ikke, for en side som test-nu.dk har gjort det at de har samlet både de danske og de svenske og de tyske tests og lagt dem sammen, og på den måde har lavet én samlet testscore for alle tre lande. Og på den måde kan du nemt se hvilken støvsuger der er den bedste til netop dit behov.

Du skal selvfølgelig også huske at kigge på prisen. Det er ikke altid sådan at man bare skal købe den bedste, for det kan være at den har en masse funktioner man ikke behøver betale for, men at man kan nøjes med en billigere støvsuger model.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *