Byggesæt fra BAKOBA giver mange timers leg for både børn og forældre

Børn bruger stadig mere og mere tid i din digitale verden. Det er der desværre i rigtig noget at fortænke dem i, da det er det eneste eksempel de ser fra deres forældre. Ønsker man at vende denne tendens, er man altså nødt til først at sætte det gode eksempel som forælder. Derudover er det dog også vigtigt, at man skaber et spædende og engagerende alternativ.

Det kan man gøre med legetøj såsom et BAKOBA byggesæt. Et BAKOBA byggesæt er grundlæggende set bare et sæt byggeklodser, der kan sættes sammen til lige hvad det skal være. Når man er blevet træt af sin seneste kreation, kan man bare skille klodserne ad igen, og så er man klar til et nyt byggeri. Det er netop den slags kreativt stimulerende legetøj, der skal til, hvis børnene skal væk fra skærmene og i stedet ned på stuegulvet for at lege. Et BAKOBA byggesæt er nemlig rigtig god både for det taktile og kreativiteten. Det lærer dit barn at bygge, at finde på at røre. Alt sammen enormt vigtige evner både nu og i fremtiden.

Rig mulighed for variation og udvikling

Med BAKOBA byggesæt er der desuden rig mulighed for at finde det helt rigtige sæt til lige netop dit barn. Der findes nemlig både byggesæt til de helt små børn, som bare gerne vil have noget at røre ved og lege med. Det findes dog også BAKOBA byggesæt til lidt større børn, som gerne vil udfordres kreativt og logisk. For eksempel findes der sæt, hvor målet er at få lavet et bestemt byggeri, hvilket nok i højere grad henvender sig til de lidt ældre. I disse sæt vil der desuden nogle gange være mindre klodser og dele, som potentielt kunne være en kvælningsfare for helt små børn. Sørg derfor for, at sættene ikke bliver blandet sammen, eller at du køber det forkerte.

Dansk design

BAKOBA er faktisk designet i Danmark med netop børns kreative evner for øje. Det faktum, at BAKOBA henvender sig mest til mindre børn afspejles derfor også i designet. Klodserne er for eksempel lavet i et let fleksibelt skummateriale, hvilket forhindrer klodserne i at gå i stykker trods en hårdhændet behandling. Desuden er materialet uden ftalater, så du kan trygt lade dit barn gumle i klodserne, og da de er ganske lette flyder de faktisk ovenpå vand, hvilket også gør klodserne fra BAKOA til det oplagte badelegetøj.

Man kan bogstaveligt talt lave et skib af et BAKOBA byggesæt, som man derefter kan sende ud at sejle. Sidst men ikke mindst gør materialet også klodserne fuldstændig lydløse, når de samles, hvilket kan være en kæmpe fordel for de forældre, der skal færdes i nærheden.

Hvis du også godt kunne tænke dig at rive dit barn væk fra skærmen og over i det kreative hjørne, så anskaf et BAKOBA byggesæt, der kan styrke deres motorik og kreativitet.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *