Spillet du ikke vil misse i 2019

Hvert år er der nye spil, som man ikke må misse. Der er selvfølgelig forskellige genrer indenfor disse, men der er altid en masse nyt.
Strategispil er altid en stor vinder, da den genre har nogle ekstremt trofaste fans. Især har spillet Total War Three Kingdoms været ventet på. Det er udgivet af Creative Assembly, der har 20 års erfaring med spil i samme stil. Spillet bygger på alliancer og krig, og hvis du er en god strateg, så vil dette spil fejre benene væk under dig.

Total War Three Kingdoms

Total War Three Kingdoms er det nyeste spil i serien af Total War spil. Det første i serien udkom I 2000 og gik under navnet ”Shogun: Total War”.
Total War Three Kingdoms foregår i det game Kina i år 190 før Kristus. Du spiller som en af de 11 forskellige faktioner, og du har nu til opgave at forene kongerigerne, for at herske over så meget af Kina så mulig. Dette gøres ved at forme træne herre af forskellige typer, tjene penge, føre hård politik og være teknologisk fremtræden. Du kan vælge enten at bekrige dine fjender eller skabe alliancer mellem dem. Du kan endda stikke dem i ryggen, hvis du ønsker det. Alt for at sikre din sejr.
Spillet er turbaseret, så når du har gjort alt det du vil på din tur, kan du se hvordan dine modstandere bruger deres tur. Men hvis du vælger at kæmpe mod en leder, vil du komme ind på slagsmarken, hvor du kan selv kan styre dine tropper.
Det mest interessante ved Total War Three Kingdoms er fokusset på karakterer og diplomati. Nu kan du se hvordan de andre ledere har det med dig, og alt efter hvor gode venner I er, kan du opnå mere af dem. Hvis de til gengæld er fjendtlige, har du sværere ved at samarbejde med dem. Så jo mere troværdig du er, jo større sandsynlighed er der for et samarbejde. Men hvis du er mere til krig, så kan du også vælge den retning.

Andre strategispil fra 2019

Total War Three Kingdoms er ret unikt spillestilen, men det tætteste vi kan komme på, er nok Civilization. Disse spil handler også om at overtage territorie, men der er mange forskellige måder at vinde på så som en politisk sejr og en sejr indenfor kultur. Og i 2019 udkommer en udvidelsespakke til det Civilization VI, der hedder Gathering Storm. Denne pakke tilføjer vejrfænomener, så som vulkaner, oversvømmelser og tornadoer, der alle kommer til at påvirke ens spillestil. Pakken indeholder desuden nye karakterer og civilisationer.

Er du mere til strategi gennem fiktion og det ydre rum, kan Age of Wonders: Planetfall være mere for dig. Du befinder dig i et faldent galaktisk imperium, hvor du skal genopbygge din civilisation.

Dette spil handler på samme måde som Total War Three Kingdoms om at bygge sig større gennem diplomati, politik og militante faktioner. Der er en rig historie at gribe fat i, så det er bare om at tage fat.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *