Sælg dit hus nemmere med en tilstandsrapport

Når man snakker om en tilstandsrapport, så snakker man om et dokument der beskriver tilstanden af et hus. Tilstandsrapporten kan også beskrive tilstanden af andre bygninger, såsom sommerhuse, ejerlejligheder, landbrugsejendomme og lignende. Rapporten laves af byggesagkyndige. Det er ikke noget, man skal have lavet når man vil sælge sit hus for eksempel. Det eneste tidspunkt en sådan rapport er krævet er faktisk kun, når man ønsker at tegne en ejerskifteforsikring.

Hvorfor en tilstandsrapport?

De fleste får lavet en tilstandsrapport når de skal sælge en bolig. Dette er som regel fordi, mange købere ønsker at se denne og derved undgå ubehagelige overraskelser når de overtager boligen. Derfor er det også en måde, hvorpå man kan forhøje chancerne for et eventuel salg, såfremt boligens pris svarer til den aktuelle tilstand. Rapporten bliver, som sagt, lavet af byggesagkyndige, de følger et skema og krydser af ved et visuelt eftersyn af boligen. Der bliver altså ikke undersøgt i de skjulte konstruktioner og der bliver altså ikke lavet nogle former for indgreb, men rapporten baseret udelukkende på det øjet kan se. Ud fra dette skema og den byggesagkyndiges vurdering bliver der givet en karakter, som beskriver hvad boligens tilstand er, for eksempel om den blot har kosmetiske skader eller om den skal undersøges nærmere. Så en tilstandsrapport giver et overblik over en boligs tilstand og kan være en stor fordel at få lavet, hvis man ønsker at sælge, for eksempel, sit hus, da mange købere foretrækker at kunne få et indblik i boligens tilstand inden køb. Du kan læse mere om tilstandsrapporter og fordele derved på Tilstandsrapport-Danmark.dk.

Du kan nemt finde gode priser på en ordentlig tilstandsrapport

sælg dit hus nemmere

Det er afhængig af bygningens/boligens størrelse, hvor meget du skal af med for en tilstandsrapport, men den typiske pris ligger ca. mellem 4.000 til 10.000 kroner. I enkelte tilfælde kan det dog koste mere, men så er det fordi der skal bruges lang tid og det er en større bygning der skal vurderes. Dette kan for mange være en del penge at skulle af med, men som sagt er det en stor fordel at have og kan sikre et hurtigere og muligvis bedre salg. Heldigvis har du gode muligheder for, at finde billige priser, uden at gå på kompromis med kvaliteten. Den nemmeste måde er faktisk, at indhente flere forskellige tilbud fra leverandøre/byggesagkyndige. Så ønsker du den billigste pris på tilstandsrapport, så kan du på internettet nemt indhente op til 3 forskellige tilbud af gangen og derefter vælge den billigste.

Markedet vender stille og rolig og der er gode forudsætninger for at sælge netop nu

Selvom man ikke skulle tro det, så bliver boligmarkedet stille og roligt bedre. Der er flere eksempler på positive bevægelser og stabiliseringer inden for markedet. Priserne stiger og bliver mere stabile, så lige nu kan det faktisk være en god ide for dig, endelig at sælge dit hus og komme videre til dit drømmehus. På Politiken.dk skrives der jævnligt om emnet, så her kan du nemt følge med, hvis du vil vide hvad der rører sig inden for emnet/markedet.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *