Plakater kan give din stue nyt liv

Har du indrettet din stue, med fokus på de helt rette møbler, tæpper, nips og planter? Egentligt lyder det jo super godt, for hvad mere har man brug for? Altså lige ud over noget smukt til dine tomme vægge. Hvad end du ønsker en stor flot plakat der kan pryde for enden af spisebordet, eller en lille sag der kan giver liv til et mere tomt område i stuen, så er der med sikkerhed en plakat til lige netop dine behov og ønsker.

Inden du vælger det der skal hænge på dine vægge

Først og fremmest er det vigtigt at du tager et kig på den væg, hvorpå du ønsker at hænge dine plakater til stuen op. Se på materiale af væggen og mål op, så du er sikker på du får den rette størrelse og ramme. Ønsker du en billedvæg, som ikke er som dem du kender fra din barndom, når du besøgte de ældre i din familie. Her fandt man og kan formenligt stadig finde vægge der er prydet med familiebilleder. Det kan være det årlige skolefoto, bryllupsbillede og mange andre slags. Der er intet der forhindrer dig i at gøre det samme. Dog vælger de fleste at holde dens slag mere minimalt og have fokus på hvad du mener er visuelt tiltalende.

En billedvæg der vil imponere og inspirere

Et godt tip er at vælge at lave en billedvæg på en stor væg med højt til loftet. Mange gør det over deres sofa eller spisebord. Vælg plakater i forskellige størrelser for at giv et mere afbalanceret og lækkert look. Du kan kombinere det med andre former for kunst som du har kær, for at få et mere unikt udtryk.

Det kan være en god idé at visualisere hvad du ønsker i forhold til din billedvæg, Dette kan du gøre ved at lave en collage på din computer eller smartphone. Det giver muligheden for at have en plan der er nem at udføre, når nu det hårde arbejde med at sætte dem op, kan gøre.

Plakater til stuen der viser, hvem du er

Har du et yndlingsband med noget smuk coverart, eller er du mere typen der elsker inspirerende citater, så er du allerede godt på vej til at skabe dit eget helt unikke look. Du kan vælge ud fra dine interesse, men bestemt også hvilke farver der passer bedst ind i din øvrige indretningsstil. Du kan også vælge tidsløse plakater så som et verdenskort eller et billede der repræsenterer den by du kommer fra eller den by du bor i. Bor du sammen med en kæreste eller en mand, kan i begge to have eb plakat der viser jeres hjemby, så frem det selvfølgelig ikke er den samme.

Du kan kombinere det mere literalle plakater med nogle der er mere abstrakte motiver, hvor fokus er mere på hvad du ser i billedet, end hvad andre ser i det. Abstrakte billeder kan fås i mange forskellige farver og derved også målrettes efter din øvrige indretning.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *