Peber i store mængder – traditionen for 30 års fødselsdagen

Vi har altid gjort et stort nummer ud af fødselsdage. Uanset om det har været den første fødselsdag eller den sidste, så har vi fejret den med søde sager, godt selskab og hyggelige stunder. Mens nogle personer har lavet deres helt egne, så findes der i Danmark nogle lidt mere alternative fødselsdagstraditioner. Som at blive bundet fast til en lygtepæl på sin 30-års fødselsdag og blive overdynget af en stor mængde peber.

En dansk tradition

Det er altså ikke så voldeligt eller underligt, som det lyder. Det har i lang tid været en tradition i Danmark, at når man fylder et vis antal år, så skal man have kastet noget i hovedet for at fejre det. Og det er en tradition som mange deltager i og finder morsomt.

Det er dog noget, som for det meste er udbredt i Jylland. Men der er mange der gennem de sociale medier har fået øjnene op for denne underlige fødselsdagstradition. I Danmark synes vi nemlig, at det er hylende morsomt at drille hinanden under visse omstændigheder.

Da traditionen opstod, var det oprindeligt en måde at drille folk i en alder af 25 eller 30 år, der stadig ikke var gift. Du hørte rigtigt. Man bliver ikke kun overdynget med en masse peber, når man fylder 30 år, men faktisk også kanel i en alder af 25 år.

Skaf dig det rigtige udstyr

Det er selvfølgelig ikke helt ufarligt at gøre dette. Peber eller kanel kan godt ryge ned i lungerne eller komme ind i øjnene, hvis man ikke passer på. Derfor skal man huske at dukke op forberedt. Hvis du gerne vil prøve at overdynge din veninde eller ven med kanel eller peber på deres fødselsdag, så skal du huske at købe et par sikkerhedsbriller og en støvmaske til fødselaren.

Når det så er sagt, så er det på tide at have det sjovt. Det handler nemlig ikke kun om din veninde eller ven, men også om dig. Køb noget gaffatape og bind ham eller hende fast til en lygtepæl eller en anden form for stolpe. Tag en masse videoer eller billeder, mens i kaster peberen eller kanelen på dem.

Men hvis du gerne vil være en god ven, så sørg for at have en vandslange eller noget andet, som han eller hun kan vaske sig selv med bagefter.

Køb peber i store mængder på nettet

Du skal ikke bekymre dig for, hvorvidt du skal rundt og lede i forskellige butikker efter kanel eller peber. Det vil for det første blive rigtig dyrt, og for det andet vil det ikke være nok.

Heldigvis behøver du ikke at lede efter det selv, da der er sider på nettet, der sælger poser med peber i store mængder eller kanel. Der kan du typisk også finde pakker med alt, hvad du skal bruge til at overraske din ven eller veninde. Altså masker og sikkerhedsbriller.

Du skal bare finde ud af, hvor meget kanel eller peber du skal bruge. Mængden varierer typisk efter, hvor mange der skal være med.

 

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *