Lad tidsløse klassikere redde din stil

Som du sikkert ved, er moden meget omskiftelig. Der er altid et utal af nye trends, man kan følge, og tit er de knapt kommet ind på markedet, før de forsvinder igen. Derfor kan det være svært at overskue, hvilke modegenstande der er bedst at investere i, hvis du vil sikre, at du altid udstråler god stil.

Heldigvis er der dog hjælp at hente. Du kan nemlig vælge at prioritere pengene lidt anderledes og investere i tidsløse modeklassikere, som altid kan pifte hvert et outfit op. Her kan du få inspiration til at komme i gang.

Den smukke Mulberry pung eller taske

Mulberry tilbyder en lang række smukke tasker, som har været populære i mange årtier. Det engelske mærke er anerkendt for sin gode smag, lækre materialer og generelt bare den rigtig sikre stil. Derfor er en Mulberry taske oplagt, hvis du gerne vil have en taske, der løfter dit tøj, uanset hvad du vælger at tage på.

Der findes mange forskellige designs, men de er alle i læder. De er meget afdæmpede, så de ikke stjæler fokus, men simpelthen bare understreger og styrker måden, du bærer dig selv på. En Mulberry taske passer til det meste, men den er især rigtig flot i selskab med en lang kjole eller måske et par bukser og en blazer, hvis du gerne vil køre det professionelle look.

Du finder også en masse andet smukt tilbehør hos Mulberry, for eksempel flotte tørklæder og punge i mange fantastiske farver og designs. Med en Mulberry pung kan du virkelig fuldende looket, når du trækker dén op af tasken, og fordi den er så flot i sig selv, kan du faktisk ligeledes benytte den som en lille taske, hvis du ønsker at give et fest-sæt det sidste pift.

Høje hæle går du aldrig galt med

Selvfølgelig kommer vi ikke uden om de højhælede sko. Der findes mange at vælge imellem, men hvis du fokuserer på de kendte, klassiske mærker, er du i sikre hænder. Det er også en god ide at holde øje med prisen; når det kommer til sko, så betyder det bare rigtig meget, og der er altså en sammenhæng mellem pris og kvalitet.

Når du skal vælge et par hæle, som supplerer en skiftende garderobe godt, er det fornuftigt at vælge et par i relativt neutralt design. De må naturligvis gerne have en spændende farve, men for eksempel skal du måske holde dig fra nitter, hvis du gerne vil investere i et par sko, der holder stilen gennem årene.

Materialemæssigt er læder og klar lak altid en succes. Det gør heller ikke noget, at der er et spænde eller lignende på. Så længe det ikke bliver for meget. Det er virkelig fedt at udtrykke sig gennem sine sko, men hvis du leder efter en klassiker, der holder selv når moden skifter, er det godt at gå med noget sikkert frem for det vovede. Så kan du jo altid lade resten af skohylden skeje ud!

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *