Hvor i hjemmet bør jeg have spejle, hvor mange og hvilke typer?

Det er intet nyt, at rigtig mange mennesker anvender spejle flere gange dagligt. Om morgenen inden vi tager på job, måske på toilettet på arbejdet, du går måske forbi en rude, der reflekterer dit spejlbillede og skal lige tjekke frisuren? Spejle har nemlig en rigtig vigtig funktion – at vise hvordan vi ser ud. Det er ikke altid vi bliver mødt af det syn, vi ønsker, men når spejle er så vigtige for os, så er det måske også en fordel at indrette vores hjem med dem, og der findes rigeligt forskellige typer at vælge imellem.

Overvej et spejl, hvor du kan se din fulde figur

Når du skal vælge det helt rigtige sæt tøj, eller hvis du bare gerne vil se dig selv i fuld figur, så er du nødt til at eje et fuldfigurspejl. Dette er et rigtig dejligt spejl at have, især i førnævnte situation, hvor man lige skal tjekke at ens tøj nu også passer sammen, og at frisuren sagtens kan gå til det valgte tøj.

Der er flere forskellige typer af fuldfigurspejle, men de mest populære i dag er dem, der ikke hænge på væggen. Spejlet må dog godt læne sig op ad en væg på eksempelvis soveværelset. Fuldfigurspejle fås i flere forskellige former, men de ovale og rektangulære er til stadighed de mest valgte blandt danskerne.

Drop de firkantede spejle – runde spejle er moderne

Badeværelset, entréen, soveværelset – ja eller for den sags skyld i et andet rum, hvor du ønsker et spejl, så bør du overvej rundespejle. Runde spejle kan bruges til praktiske ting, såsom når du står foran badeværelsesspejlet og sætter hår, men du kan faktisk også bruge runde spejle strategisk til at få et mindre rum til at virke større.

Hvis du køber 3-6 runde spejle, hvor alle er i forskellige størrelser og eventuelt forskellige farver, og du så hænger disse forskudt af hinanden, så får det faktisk dit rum til at virke større, da rummet afspejles i mange forskellige spejle. Herudover er runde spejle bare et frisk pust i de skandinaviske hjem, og der er som sagt utrolig mange størrelser og farver at vælge mellem, så der er spejl for alle.

Du kommer ikke uden om det lille bordspejl – det har sine fordele

Et bordspejl har måske ikke ligeså mange funktioner som de tidligere nævnte spejle, men dette gør ikke, at spejlet bør overses i boligindretningen. Hvis du ikke er den store blomstertype, kan et bordspejl eksempelvis sagtens bruges som pynt i stedet for en vase, men samtidig har det stadig den funktion, et spejl nu engang har, nemlig at man ikke kan lade være at kigge på det, når man går forbi.

Det betyder også, at dine gæster uden tvivl vil opdage, hvis du har et simpelt og elegant bordspejl stående i reolen i stedet for en vase eller pyntegenstand. Bordspejle fås i rigtig mange variationer, og det er kun fantasien, der sætter grænsen.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *