Hvad skal barnet hedde?

Har du en lille spire i maven, og glæder du dig til at sætte en lille ny i verden, så har du med sikkerhed også tænkt over både pige- og drengenavne. Uanset om dit barn skal have en kristelig dåb eller navngives, er navnet noget, der formentligt vil følge barnet resten af livet. Det er derfor en stor beslutning, som for nogen vil komme helt naturligt og for andre kan være rigtig svær at tage.

De gamle danske navne

Et af de store hits er de gamle danske navne. De har en masse charme og vil skille sig ud fra mængden af de mere traditionelle navne som Marie, Kristian og Louise. Blandt de populære gamle danske navne vil du kunne støde på navne, som vil frembringe minder hos mange i den ældre generation i din familie. Måske en afdød slægtning du har kær, der vil gøre navnet endnu mere særligt for jer.

Drengenavne:
Anker, Arthur, Balder, Birk, Erik, Frej, Henry, Gorm, Halfdan, Harald, Holger, Knud, Lauge, Osvald, Tristan, Valdemar, Viggo, Svend, Hans, Aage, Fin, Herman, Carl, Otto og mange flere.

Pigenavne:
Astrid, Alva, Freya, Gro, Fryd, Ronja, Helga, Esther, Dagmar, Lily, Vera, Ingebor, Elna, Edith, Lise, Margrethe, Asta og mange flere.

Drengenavne med spirituel betydning
Navnet Nord – da Nord er et verdenshjørne, som man ser i et kompas, vil det rumme en masse betydning. Mange vil tænke på Nordstjernen og tænke, at den vil vise vej. Nord er en konstant og er med til at vise os retning i livet.

Navnet Leo – Leo er et latinsk ord for en løve. Derved peger det også imod stjernetegnet Løven. Har du et barn født i Løvens tegn, hvad end det er deres soltegn eller blot en del af deres stjernetegn, vil det være et smukt navn at give til din søn.

Navnet Storm – Ordet storm vil for mange bringe tankerne hen på en kraftfuld vind. Storm er magtfuld og et stort naturfænomen. Navnet vil være skønt både til en dreng og en pige.

Navnet Atlas – Kommer fra titanen Atlas. Atlas er ifølge den græske mytologi ham, der på sine skuldre bar himmelhvælvingen. Han var i krig mod Zeus. Atlas vil også for mange henlede til enten geografiske eller astronomiske kort. Et Atlas kan siges at betyde en vis styrke eller et overblik.

Pigenavne med spirituel betydning

Navnet Luna – Luna betyder måne på latinsk. Mange har en helt særlig forbindelse til månen. Luna er også navnet på den romerske gudinde for månen. For nogen, der voksede op i 90’erne, vil Luna også få dem til at tænke på Bamse og Kylling. Dog er Luna ikke mindre smukt et navn af den grund.

Navnet Nova – Nova stammer fra betegnelsen supernova, hvilket opstår, når en stjerne dør. Her dannes en kæmpe eksplosion. Dog stammer Nova også fra Stella Nova, som har betydningen ny stjerne. Det henviser til en stjerne i det kendte stjernebillede Cassiopeia.

Navnet Aurora – Aurora er en betegnelse, der sækker over nordlys. Dette kaldes på dansk også polarlys. Nordlys er et smukt vejrfænomen, som man kan være heldig at opleve. Nordlys vil kaste et smukt strøg over himmelen af fantastiske farver. Derved vil navnet Aurora få mange til at tænke på lige netop dette smukke lys. På mange måder er det et skønt metafor for det lys, et barn kan bringe i ens tilværelse.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *