Gør hverdagen nemmere med diverse hjælpemidler

Der er mange danskere som ikke vil erkende at de bliver ældre og dermed får sværere ved nogle ting. Jo ældre man bliver, jo svagere vil kroppen helt automatisk også blive. Der findes forskellige former for hjælperedskaber således, at den ældre kan have nemmere ved at klare hverdagen. Nogen ældre kan klare sig selv til de er meget gamle, imens andre har behov for hjælp i en tidligere alder. Afhængig af hvad skavanker den ældre har, så skal der nok være et hjælperedskab, som er perfekt egnet til den ældre. Hvis man f.eks. sidder i kørestol eller går rundt med rollator, så findes der ikke kun en variant af hjælpemidler. Der findes så mange modeller indenfor den samme kategori, at det kan være svært at finde ud af hvad man skal vælge.

Rampe fremstillet i gummi:

Afhængig af boligforholdene er det meget individuelt hvad den ældre har behov for. En rampe er ikke bare en rampe, da de kan se ud på forskellige måder samt være fremstillet i forskelligt materiale. Til hoveddøren samt andre dørtrin kan man bl.a. få ramper, der er fremstillet i gummi og aluminium. Hvad den enkelte foretrækker er individuelt for ramperne har forskellige egenskaber. Med en rampe i gummi får du f.eks. et skridsikkert underlag således, at den ældre ikke skal føle sig usikker når kørestolen kører op ad den. Ved at rampen er fremstillet i gummi er den samtidig lydløs når den ældre kører op af rampen. Rampen kan justeres efter hvor høj den skal være i forhold til dørtrinnet.

Rampe fremstillet i aluminium:

Nogle aluminiums ramper kan klappes sammen således, at den ikke fylder så meget hjemme hos den ældre. Det er nemmere for hjælperen at fjerne den efter brug. Materialet gør at rampen både kan bruges til indendørs- og udendørsbrug. Dette kan være meget praktisk, så man ikke behøves at investere i flere slags ramper. Du kan se meget mere om hvilke typer af ramper der findes på https://www.acu.dk/

Badebænke på markedet:

Det er ikke alle ældre mennesker der kan stå op i længere tid ad gangen. Med årene bliver man svagere i ben og ryg og har dermed et større behov for at sidde ned. For nogen er det desværre en stor udfordring at komme i bad selv. Ifølge undersøgelser kan man ældre klare badet selv så længe de har mulighed for at sidde ned undervejs. Med en badebænk i den rette højde, kan den ældre nyde badet uden de helt store skavanker. Alle badebænke er fremstillet i solidt og skridsikkert materiale således, at den ældre ikke kan falde og slå sig på det glatte gulv. Der findes forskellige størrelser på badebænke, så der kan findes en model, som kan passe til den ældres brusebad.

Køb en badebænk, der passer til størrelsen på badeværelset:

Hvis badeværelset ikke er så stort så er der heldigvis mulighed for at kunne købe sammenklappelige badebænke. På denne måde kan den ældre færdes sikkert på badeværet, uden at badebænken står i vejen på noget tidspunkt. Det anbefales, at den altid er opbevaret på badeværelset, så den ældre nemt selv kan finde den frem efter behov. Se mere om badebænke her.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *