Gør fødselsdagen lidt sjovere med et tema eller en kostumefest

Skal du snart holde et brag af en fødselsdagsfest? Og er du lidt på bar bund, når det gælder om at gøre netop din fest unik og mindeværdig, så gæsterne vil snakke om den i flere år efter? En oplagt måde at gøre sin fest helt speciel på, er ved at lave det til en temafest, hvor gæsterne skal ankomme med kostumer på!

Der er ikke en bedre måde at løsne stemningen til en fest op på, end hvis gæsterne er udklædte. Nogle vælger sjove og gakkede kostumer, andre vælger sexede eller smarte kostumer. Sammen bliver det en pærevælling af sjove indslag og glade gæster. En kostumefest er en fest, hvor reglerne udviskes og gæsterne rigtig kan slå sig løs.

Inspiration til fede temaer til en kostumefest

Så langt, så godt. Så kommer næste punkt: Hvilken temafest, skal man vælge? Der er vildt mange temaer at vælge imellem. Nogle af dem, som er ekstra populære, er temaer som:

  • 80´er tema – eller det årti, som fødselaren er fra
  • Gysertema
  • Pirattema
  • Eventyrtema
  • Cowboys og indianere
  • Hawaiitema
  • Superheltetema

Skru tiden tilbage til fødselarens fødselsårti

Det er en klassiker at skrue tiden tilbage til det årstal, hvor fødselaren er fra. Hvad end vi kommer tilbage til disko, flower power, trompetbukser og pailletter, så vækker det både minder og masser af grin. Man tænker ofte: Hvordan i alverden kan det være, vi iførte os sådan noget kluns? Men det var jo topmoderne dengang!

Lad gæsterne komme anstigende i uhyggelige kostumer og med skrækindjagende masker

Gysertemaet skiller sig lidt ud fra andre temaer. Her kan man gøre stemningen lidt ekstra speciel og uhyggelig på den gode måde ved at pynte godt og grundigt op til gyserfest i festlokalerne. Lad gæsterne hygge sig med at forskrække hinanden og lege spøgelser, Jason Woorhees, IT og hvad der ellers er af spændende udklædninger.

Skål, landkrabber!

Pirattemaet er altid sjovt. Lad gæsterne leve sig ind i rollerne og skåle i rom! Inden festen er omme, så er det vist ikke kun fantasiskibet, der sejler!

Den eventyrlige kostumefest

Det eventyrlige tema er spændende og ligger op til frække kostumer og søde prinsesser. Eventyrtemaet passer sig rigtig godt til den hyggelige og intime fest med gode venner og bekendte.

Sæt gang i festen med cowboys og indianere eller superhelte og superskurke!

Skal der være gang i festen, så gå efter et tema med cowboys og indianere. Der sker helt automatisk en rivalisering mellem grupperne, og den leg kan der så leves længe på under festen, ligesom sjove fest lege kan deles op i cowboys mod indianere.

Du kan også vælge et superhelte tema – måske nogle endda kommer i superskurke kostumer! Her er du sikker på, at gæsterne lever sig rigtigt ind i deres roller og sætter gang i festen.

Sving hofterne til Hawaiifest

Hawaiitema er også en af de gode klassikere. Hvem kunne ikke godt tænke sig at være gæst ved en Hawaii fest? Humøret helt i top, flotte pangfarver og lækker huladans! Skab en dejlig, afslappet og hyggelig stemning med hulaskørter, blomster og rolige stearinlys.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *