Gaver til manden der har alt

Vi kender det alle sammen godt. Dagene nærmer sig d. 24 december, og man har ikke købt en gave. Det er ikke fordi man ikke har tænkt på det, men man hvad simpelthen ikke hvad man skal købe. Når man spørger en person, hvad han ønsker sig, får man tit og ofte det svar, at det ved han ikke. Man skal bare finde på noget selv. Det er sikkert sagt i bedste mening, men det gør bare situationen meget sværere. Vi har samlet nogle gode gaveideer, til manden der har alt.

Abonnementer

En rigtig god gaveide er et halvt eller helt års abonnement på personens yndlingsblad. Nu er det ikke alle mænd der har noget yndlings blad. Ja der er endda nogle der slet ikke læser blade. Men alle har interesser, og det er næsten umuligt at finde en interesse, hvor der ikke er lavet et blad der handling om det. Der er findes træningsblade, for men der går meget op i at være aktiv og i træning. Der findes modeblade for mænd der går meget op i mode og hvordan de ser ud, og jeg kunne blive ved.
Har man svært ved helt at pege ud hvad hobbyen er, så er Euroman et rigtig godt blad at købe abonnement til. Her får man god underholdning, og en masse gode artikler. Et blad som en hvilken som helst mand ville blive glad for at få en gang om måneden.

Friluftsgaver

Manden der har alt, er formentlig også en der godt kunne bruge noget af sin dyrebare tid på at holde lidt ferie. Derfor kunne det være en super idé at give ham noget som han kunne bruge i det fri. Her kunne det fx være et telt. Hvis man skal købe et telt, er det dog vigtigt at købe et, som rent faktisk holder. Ellers er der ikke meget ved det. Det skal altså ikke være et af de her billige telte som de fleste køber til Roskilde festival, og som flyver væk så snart der kommer den mindste vind. Nej, tag dig tid til at finde et ordentlig telt. Et telt som kan holde til det hele, og som ikke gør andet end at invitere til en masse hyggelige stunder.

Oplevelse

Efterhånden bliver oplevelsesgavekort en stor del af de gaver der ligger under juletræet. Og det er helt forståeligt. Noget som man måske ikke ville kunne tage sig tid til at få booket normalt, har man nu på papir. Man kan altså få en masse forskellige oplevelser, i masse forskellige prisklasser. Man kan få alt lige fra en tur i en ferrari, til en lille middag midt i København. Alle disse ting, er noget som man måske ikke får taget sig tid til, eller simpelthen bare glemmer at sætte pris på. Til manden der har alt, er det en god mulighed for at give ham lidt fritid fra hverdagens stress og jag. Og hvem ved – måske er det dig han inviterer på middag. Eller måske noget lækkert B&O-udstyr a la det du finder her?

Det var så 3 gode ideer til manden, der tilsyneladende har alt. Man kan selv supplere med egne gode ideer, ud fra den inspiration disse må have givet. Så vis ham, at man stadig kan berige hans hverdag med nye ting og spændende eventyr.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *