Få mere ud af din iPad med et iPad tastatur

En iPad er en helt igennem fantastisk maskine som vores alle sammens Steve Jobs i den grad kan være stolt af at have opfundet. En genial mellemting mellem computer og telefon, og den er ramt lige ned i et marked som ingen anede eksisterede. Konkurrenterne har prøvet at kopiere modellen mange gange, men til stadighed uden den helt store succes. Der er kun +en konge på tablet tronen, og navnet på den konge er iPad.

Men men men, selv om iPad’en er helt fantastisk kan du gøre den endnu bedre og få endnu mere ud af den, nemlig ved at få fat i et iPad tastatur til den. Det kan du læse mere om her.

Hvad er et iPad tastatur?

Som navnet næsten siger så er et iPad tastatur sådan et tastatur som du kan slutte til din iPad, lidt på samme måde som du slutter et tastatur til din computer. Det betyder altså at du har et tastatur med rigtige knapper at trykke på, og det er smart af flere grunde. For det første kan du nemlig skrive meget hurtigere når du har et rigtigt tastatur, og det betyder altså at din iPad kan gå fra at være sådan noget hygge noget til at blive brugt som rigtigt arbejdsredsskab hvor du både kan skrive lange mails på og artikler / ting du skal bruge til arbejdet eller skolen.

Og så er det også meget bedre for fingrene hvis man skriver på et rigtig tastatur (selv om det bedste vil være hvis man kan foretage størstedelen af sin skrivning på et ergonomisk computertastatur). Det er meget sjovt at skrive direkte på skærmen, især i starten når man slet ikke er vant til det, men det er en skærm og ikke et tastatur, så snart begynder dine fingre at brokke sig.

Hvor køber man sådan et tastatur?

Der er mange steder på nettet hvor du kan købe sådan et tastatur, og der er også rigtig stor forskel i både pris og kvalitet (og det er desværre ikke altid at de to hænger sammen hvilket gør det endnu sværere at finde et tastatur – for hvis et til 800 kan være dårligere end det til 250 hvad skal man så gå ud fra?), og derfor kan det være en rigtig god ide at kigge på denne liste inden du beslutter dig for hvilket tastatur du gerne vil købe.

Du skal også tage stilling til om tastaturet så skal være sådan et som er en del af et cover, eller om det skal være rigtig eksternt. Det kan godt være en lidt svært beslutning, og det kommer nok lidt an på hvor meget du rejser med din iPad, og hvor meget du skal skrive på den. For et sådan rigtigt eksternt tastatur er bare bedst for fingrene, og skriver du flere timer hver dag er det helt klart sådan et du skal købe.

Du har nu læst lidt om hvordan du kan få mere ud af din iPad med et iPad tastatur, og vi håber at artiklen her har overbevist dig om at det er det rigtige køb at foretage, og at du bliver endnu mere effektiv og får endnu mere glæde af din tablet. Hvis du vil have flere tips og tricks til hvordan du gør din iPad endnu bedre kan vi kun anbefale at du begynder at følge med på denne side hvor der hele tiden kommer nye artikler om alle mulige produtker fra Apple. Og har du selv nogle tips og tricks som du gerne vil dele med os må du meget gerne skrive dem til os på mailen.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *