Få mere energi med en frugtpresser

Vi har tidligere skrevet om hvordan det er vigtigt at have masser af energi – du får flere kræfter til at gøre både det ene og det andet, og hverdagen bliver bare nemmere og bedre at komme igennem hvis du har masser af energi. Der er flere måder at få energien på – man kan f.eks. drikke masser af kaffe eller man kan spise specielle piller, men den nemmeste og sundeste måde at skaffe energien på er ved at drikke masser af frugtjuice. Og det får man nemmeste med en frugtpresser – og du kan se her hvordan.

Hvorfor er en frugtpresser så god?

Først og fremmest skal man forstå noget med frugt. De har masser af vitaminer og andre gode ting som man har brug for, og derfor kan man nærmest ikke komme til at spise for meget frugt. Jo mere jo bedre. Men man kan ikke leve af frugt alene, og derfor bør frugten komme oveni hvad man ellers spiser – og så kan det godt pludselig være lidt svært hvis man skal spise 3 måltider OG samtidig få plads til 5 eller 10 stykker frugt oven i det. Men vitaminerne skal man have, og så er det at man kan presse frugten ud af juicen. På den måde får man stadig (næsten) alle de vitaminer som man skal bruge, men man kan drikke juice i stedet for at spise frugt, og så har man pludselig plads i maven. For slet ikke at nævne at det er dejligt forfriskende og lækkert med sådan en omgang juice.

Men for at få juicen ud af frugten skal man bruge lidt hjælp – man kan jo dårligt stå med hænderne og presse og presse, så kommer der er i hvert fald ikke meget ud. Derfor skal man i stedet sørge for at man har en frugtpresser der kan presse frugten for en for så er det både nemt og simpelt at få en masse dejlig juice der er lige til at drikke.

Hvilken frugt skal man så vælge

Hvis du vælger en ordentligt frugtpresser kan du næsten vælge hvilken som helst frugt du vil, stort set uden begrænsninger, men der vil stadig være nogle frugter der er bedre end andre når det kommer til både mængden af væske og smagen. Den mest kendte juicefrugt er jo appelsinen og det er fordi den simpelthen er fuld af sund, nærende og ikke mindst velsmagende saft. Også æbler og pærer er rigtig gode at lave juice af, der er masser af saft i dem også og det smager også godt, men det kræver lidt ekstra at presse det ud. Frugter som f.eks. bananer kan være lidt sværere da der her ikke er så meget saft i dem, men hvis du tager frugter som blommer eller kiwi er der masser af godt at hente.

Et godt trick er at købe frugter som er ved at være for gamle. Her kan du nogle gange få dem lidt billigere og det er jo altid dejligt at spare de penge man kan, men frugten har også haft lov til at ”sætte sig” og frigøre lidt mere saft end man er vant til. Det gør at frugten ikke er så lækker at spise, men perfekt til at lave juice af.

Er der andet jeg skal være opmærksom på?

Det kan være en god ide at læse nogle brugertest inden du går ud og finder en frugtpresser, så du er sikker på at du finder den rigtige model. Der er nemlig mange at vælge imellem, så man skal passe på med bare at købe den første og den bedste med i stedet vælge en god model.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *