En guide til binære optioner invest

Handel på binære optioner er en hurtig og enkel måde at tjene penge på, og når man handler på denne måde betyder det at man giver ens bud på om et værdipapir (en aktie, valuta eller råvare, m.m.) stiger i værdien, hvilket også betegnes som CALL, eller falder i værdien, dvs. PUT. Dette bud skal gives indenfor en vis tidsramme. Man “spiller” altså på et udfald, ved at investere et beløb på CALL eller PUT, og hvis man har ret, og værdien på f.eks. guld stiger indenfor de næste 30 minutter, så kan man få +75-95% af det beløb man investerede tilbage, og dermed hurtigt tjene penge.

Værd at vide omkring binære optioner invest

Binære optioner invest er altså en investeringsform, hvor man investerer online i om værdien på en aktie, råvare, valuta , m.fl. vil stige eller falde indenfor en kort tidsperiode. De kaldes også “alt eller intet optioner”, “digitale optioner” eller “fixed return options”. Man vil øjeblikkeligt få resultatet at se, og få gevinsten udbetalt, hvis man investerede rigtigt. Gevinsterne kan være meget høje. I modsætning til andre investeringsformer, så køber man ikke en aktie, som man på et senere tidspunkt kan sælge videre igen med en fortjeneste. Man forudsiger blot om værdien/aktivet (asset) stiger eller falder, hvilket kan sammenlignes med et spil, hvor man kan vinde eller tabe. Der er flere steder man kan handle, f.eks. på det anbefalede Bdswiss eller et af de mange andre steder.

Hvorfor vælge binære optioner invest

Der er mange gode grunde til, hvorfor man bør prøve kræfter med digitale optioner. For det første kan ens fortjeneste være meget høj i løbet af kort tid, i modsætning til aktier og andre investeringsformer, hvor man først efter nogle måneder vil kunne se resultater. Hvis det viser sig at man har evner indenfor dette felt, så kan man komme til at leve af det på længere sigt. Uerfarne optionshandlere kan tjene op til 20-30.000 kr. om måneden, mens de mere erfarne og professionelle kan komme op på flere 100.000 kr. Nogle bruger kun få timer om ugen på binære optioner invest. Det bør dog nævnes at dette ikke sker for alle, og det kræver at man har evnerne til at investere korrekt. Der skal ikke meget til, før at man vil kunne mærke en gevinst, for i nogle tilfælde kan et lille udsving på 1% gøre at man får mere end det dobbelte af det investerede retur. Det er altid en god idé at handle udfra en strategi, og det er også tilfældet når det kommer til “alt eller intet optioner”. Hvis man bare gætter og krydser fingre for, at man har ret, så kan man hurtigt gå hen og blive skuffet og miste penge. Derfor bør man undersøge hvad det går ud på, for selv om det er en simpel form for investering vil viden give en god balast. Der vil altid være en risiko for at man taber penge, ligesom når man handler på andre finansielle markeder. En fordel er dog at man kun kan tabe det beløb man har investeret, selvom værdien af aktien, valutaen eller råvaren falder eller stiger meget kraftigt.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *