Dropdown i Excel

For mange mennesker er Excel blot et program, hvor man kan indtaste en masse tal, og hvis man så er dygtig kan man endda få tallene til at blive lagt automatisk sammen. Det er da også korrekt, at det er en ting, som er muligt i Excel. Men rent faktisk tilbyder Excel utrolig mange andre smarte funktioner, og det er vel egentlig de færreste som har styr på og rent faktisk bruger alle funktionerne. Og det er synd og skam, fordi der faktisk er mange funktioner som ville kunne gøre ens arbejde både nemmere og samtidig også hurtigere. Det kræver dog naturligvis, at man virkelig får sat sig ind i Excel fordi det er et program, hvor der er så mange forskellige funktioner, at det kan være helt svært at skulle huske på dem alle sammen. Her vil det til en start være meget nemmere at rådføre sig med en Excel-konsulent. På denne side kan du finde Excel-konsulenter. Excel har mange funktioner, som man burde bruge oftere. En funktion, som man i hvert fald bør gøre forsøget på at huske og samtidig også bruge er dropdown funktionen.

Hvad kan man med dropdown i Excel?

Dropdown funktionen fungerer således, at man i stedet for at indtaste et ord eller nogle tal, så vælger man i stedet ud fra en række muligheder, som er blevet angivet for en. Så et konkret eksempel kunne være, at man gerne ville vide noget mere om ens kolleger. Derfor beder man dem alle om at udfylde et Excel ark hvori der er forskellige spørgsmål. Et spørgsmål kunne f.eks. være hvad der yndlingssport er. I stedet for at de så alle sammen skal sidde og skrive deres yndlingssport, så kan man i stedet gøre således, at der er en dropdown funktion, hvor der kommer en række muligheder, og de så trykker på den som er det rigtige svar. Altså kunne der f.eks. være svarmuligheder der var fodbold, basketball, håndbold, tennis osv. Det er en rigtig smart lille funktion, som man hurtigt bliver glad for når man begynder at bruge den.

Husk at drage nytte af de smarte funktioner

Dropdown i Excel er som sagt kun en af mange smarte funktioner, som er skjult rundt omkring i Excel. Det er et rigtig smart program, hvor der er mange funktioner, som mange mennesker ville være glade for at bruge. Problemet er bare at rigtig mange ikke ved at disse funktioner findes. En funktion som dropdown vil helt sikkert kunne være til stor gavn for mange mennesker, hvis de bare vidste hvor de skulle lede efter det. Dropdown i Excel er særdeles velegnet når man vil lave spørgeskemaer i Excel, men kan også sagtens bruges i andre sammenhænge. Det er derfor bare med at få det brugt næste gang, at du arbejder i Excel. Dropdown og de mange andre funktioner bliver simpelthen ikke brugt nok, men det er nok fordi at folk stadig tænker at Excel blot er et kedeligt program hvor man indtaster tal. Intet kunne dog være længere væk fra sandheden, og det er dropdown funktionen i Excel et godt eksempel på.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *