Disse ting skal du huske når du rejser til London

London er Englands hovedstad, og et fantastisk sted at rejse hen, når man lige har tid. Når man tager til London behøver man nemlig ikke være af sted i flere uger. Mange familier nøjes med at tage en lille weekendtur til London, for lige at få en pause fra hverdagens stress og jag, og komme hinanden ved i stedet. En af grundene til at London er så populær en by at tage hen til er for det første, at det ikke ligger så langt væk. Det tager ikke meget mere end en time med fly, så er man landet i London. En anden ting er, at folk derovre jo taler engelsk ligesom de fleste danskere. Man kan altså let kommunikere med hinanden derovre, i modsat til i for eksempel Frankrig og Spanien, hvor det ikke er alle indbyggerne der taler engelsk. For det tredje, så er London en by for hele familien. Der skal så meget i London, at man umuligt vil komme til at kede sig, hvis man tager derhen. Man kan lave så mange ting. En af ulemperne ved at der er så meget at opleve, er da også at man hurtigt kan drukne i muligheder.

Forsøg at fange en billig flyafgang

Mange flyselskaber har flyrejser til London, og prisen er forskellige hos dem alle. Evnen til at finde de billige flybilletter når man skal til London er et altså must. Det er dog heldigvis ikke en evne, som er så svær at besidde, da arbejdet for det meste er gjort for en. Der findes nemlig flere forskellige hjemmesider på nettet, som hellere end gerne vil hjælpe en med at finde de billigste flyrejser der er. Man har sikkert hørt navnene i reklamer i tv’et, men har man ikke det, så kan en hurtig søgning på nettet også finde dem.

Grunden til at det er så vigtigt at finde de billigste flybilletter er, at London byder på så mange forskellige ting, hvor man er nødt til at bruge penge. London er mildest talt en by der indbyder til at bruge mange penge. Så man skal altså spare, hvor der spares kan. Og her er flybilletterne en af delene.

Planlæg din tur

Som vi har slået fast nu, så er London et sted hvor man kan opleve mange fantastiske ting. Man kan se kæmpe store musicalshows som blæser salen bagover, eller man kan gå på opdagelse i nogle af de mindre teatre, og se nogle musicals man måske ikke rigtig kender. Man kan også bruge hele dagen på at shoppe, ligesom de fodboldinteresserede bestemt burde sætte en dag i weekenden af til at se en fodbold kamp. Det er derfor vigtigt at man planlægger sin tur hjemmefra, så man ikke går glip af noget af alt det vilde. Hvis man planlægger hjemmefra har man nemlig en nøje struktureret ide om, hvad ugen byder på. På den måde får man altså mest ud af sin tur, og det vil man bestemt ikke fortryde.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *