Clinique parfumer og hudpleje er amerikansk


Navnet Clinique, der klinger fransk, snyder mange, men Clinique er faktisk et amerikansk brand, der blev startet i New York sidst i 60´erne. Clinique har lige fra begyndelsen produceret kvalitets hudpleje og parfume, der er til at betale sig fra og uden så meget overflødigt pjat. Alt er udviklet i tæt samarbejde med hudlæger og derfor er Clinique et af de foretrukne mærker for allergikere over hele Verden. Vi kender nok amerikanerne på de store armbevægelser og de mange fine ord, men Clinique har aldrig gjort noget stort væsen af sig. Brandet har opnået sin popularitet ved stædigt at udvikle rene kvalitetsprodukter, der holder alt, hvad de lover og får flotte anbefalinger fra mund til mund. Mange af Cliniques kunder har tidligt i livet knyttet sig til brandet og har aldrig sluppet det, ganske enkelt fordi, at det Clinique gør, det gør ingen på markedet bedre.

Clinique parfumer til mænd og kvinder

Den karakteristiske ”no nonsense” tilgang til skønhedsprodukter og dufte, som Clinique allerede lagde ud med fra starten, er blevet fastholdt alle årene. Der er sket meget og der udvikles hele tiden nye ting, men det, der dannede grundlaget for succesen, har ikke ændret sig spor.

Derfor tiltaler brandet naturlige kvinder og mænd, der ikke gider bruge så meget tid foran spejlet, men gerne vil pleje sig selv og dufte lækkert. Cliniques enkle og gode stil, bliver aldrig kedelig eller fodformet og har en bred appeal, hos alle der foretrækker rene linjer og kvalitet uden kompromisser. Der er noget dejligt usnobbet og ligetil ved brandet, som gør Clinique til et behageligt og livslangt venskab for kunderne. Alle aldre og begge køn holder af Clinique og er man først begyndt at bruge nogle af mærkets produkter, så får man lyst til at prøve flere.

Clinique parfume er et helt kapitel for sig, de laves ligesom hudplejeserien, både til kvinder og mænd og er har et henholdsvis, meget feminint eller maskulint, men alligevel nutidigt præg.

Duftene er helt i tråd med brandets filosofi og udvikles til kunder, der har en aktiv og naturlig livsstil. Der findes mange forskellige slags parfumer og eau de toilettes og man kan supplere med bodylotion og – shampoo, i yndlingsduften. Overordnet er alle duftene aromatiske, friske og levende og skabt til at vække lykke og masser af livsglæde. Duftnoterne er mange og naturlige, de hentes fra både blomster, citrusfrugter og andet rart.

Køb alle Clinique parfumer på nettet

Selvfølgelig forhandles Clinique parfumer online og med få klik, kan alle bestille en dejlig duft hjem. Præcis som med hudplejeprodukterne, får man meget for pengene og prisniveauet gør også parfumerne til glimrende og meget præsentable gaver til kærester, venner, veninder og familie. Vælg f.eks. en fin gaveæske, hvor man får både parfume og andre produkter samlet i en smuk indpakning. Der er tit gode tilbud på Clinique parfumer på nettet, de er værd at holde øje med, både hvis man gerne selv vil have noget eller mangler en god gave til rimelige penge.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *