Alternative behandlinger af PTSD

PTSD er forkortelsen for posttraumatisk stress disorder, altså en posttraumatisk stresslidelse. Det har meget at gøre med at disse lidelser har grebet om sig som konsekvens af at Danmark er blevet en krigsførende nation. Der er intet der medfører mere stress og efterfølgende stresslidelser end krigsoplevelser.

Faktisk skal der slet ikke så meget til for at et menneske mister den psykiske balance. Du behøver ikke engang selv blive udsat for en grim oplevelse. Det er nok at du observerer andre at komme i uføre. At se en ven der blev såret af en vejsidebombe kan være nok til at sende dig i gulvet.

PTSD kan ramme alle

PTSD sker heller ikke kun for soldater, de er bare mere udsat end civilister. Et biluheld, eller en hvilken som helst anden traumatisk oplevelse kan også udløse det. Fx når et familiemedlem bliver diagnosticeret med en livstruende sygdom.

PTSD blev tidligere kaldt for ”granatchok” når det skete for soldater og blev første gang anerkendt som en decideret lidelse under den amerikanske borgerkrig i 1860’erne.

PTSD medfører at kroppen og psyken er i konstant alarmberedskab og det kan også føre til psykoser eller psykotiske tilstande. Så det er en meget alvorlig lidelse.

Der findes alternative behandlinger for alt, også PTSD

Alternative behandlinger er et vidt begreb. Det kan også være en jungle at finde rundt i, fordi det er den del af sundhedssektoren der er mindst reguleret.
Men i de sidste år har alternative behandlinger vundet mere og mere respekt, også med sundhedsfaglige folk.

Alternativ betyder i bunden ikke andet end at Sundhedsstyrelsen ikke vil betale for behandlingen. Det kan der være gode eller mindre god grunde til.

De konventionelle behandlinger der findes til PTSD er psykiatriske behandlinger. Deres succesrate er desværre ikke imponerende. Dette skyldes ikke mindst det faktum at psykiatrien generelt er den mest underfinansierede sektor i det offentlige sundhedsvæsen.

Overraskende effektive

Typisk er det sådan at folk først prøver konventionelle behandlinger. Kun hvis det så ikke giver pote, vover man sig ud i den alternative sektor. Det skyldes selvfølgeligt også at den alternative sektor ikke eller kun delvist bliver støttet af den offentlige sygesikring. Du skal altså, med få undtagelser, selv betale for en alternativ behandling.

Set mod denne baggrund er det faktisk ret imponerende at alternative behandlinger har så megen succes og er så populære. Tit er det det sidste strå når syge prøver en alternativ behandling. Det betyder også at det typisk sker meget sent i sygdomsforløbet. Og jo senere, jo dårligere er chancerne for heling.

Cannabis olie som behandling for PTSD

CBD olie, som er et udtræk af cannabis planten, har vist sig overraskende effektiv som alternativ behandling af PTSD. Ingen kunne så rigtigt forklare hvorfor. CBD olie indeholder nemlig ikke THC som hash gør. Faktisk findes der ingen aktive virkstoffer i CBD olie der kunne forklare den effekt den i mange tilfælde har.

Lige indtil videnskabsfolk for et par år siden har fundet ud af at vores nervesystem faktisk rummer et cannabinoide system. Det betyder at man har fundet cannabinoider, cannabislignende stoffer, som vores krop selv fremstiller. Et uundværligt signalstof til nervecellers kommunikation.

Så faldt skillingen. Når cannabinoider spiller en vigtig rolle for produktion og kontrol af dopaminer i hjernen, så er det indlysende at cannabis olie også kan påvirke vores nerver.

Dopaminer er nemlig lige de stoffer der modvirker stresshormoner.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Redaktionen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *